A Baranya megyei Szalántához tartozó Németi lakosai kemence építésébe fogtak a nyáron. Az volt a céljuk, hogy a közösségi térre szervezett rendezvényekkel hozzák közelebb egymáshoz a településrész különféle korú és nemzetiségű lakóit.
„Szalánta község Németi településrésze alaposan megváltozott az elmúlt húsz évben” – jegyezte meg Dani Ágnes. „Sokan meghaltak vagy elköltöztek, átalakult a lakosság összetétele. Németi üresen álló házaiba az utóbbi évek során Pécsről kiköltöző, zömmel fiatal vagy középkorú kisgyerekes családok érkeztek. Számukra nehézséget jelent a helyiekkel való kapcsolatteremtés, a közösséghez tartozás megélése” – folytatta Ágnes, aki szerint programjaik nemcsak jó alkalmat biztosítanak a városból Szalántára kiköltöző fiatal családok bevonódására, de okot adnak az időseknek is, hogy legyen miért kimozdulni otthonról.
A község központjában elterülő zöldövezeti, fás-ligetes park szinte kínálkozott rendezvényhelyszínnek, közösségi térnek. Az önkormányzat támogatásával padokat és asztalokat, valamint sporteszközöket helyeztek ki.
Itt épült fel az Erősödő Civil Közösségek támogatásával és a helyi lakosok összefogásával a fedett közösségi kemence is. A résztvevők közt volt, aki fizikai munkával, más építőanyagokkal, szerszámokkal, vagy éppen frissítőkkel segítette a munkát. A kemencét augusztus 20-án kenyérsütéssel avatták fel. Az első felfűtést aztán az ősszel több szervezett program, spontán alakuló közösségi est követte. Az idősebbek szívesen osztották meg a fiatalokkal a kenyérdagasztás, rétesnyújtás praktikáit. A gyerekek örömét a sütések mellett kreatív foglalkozások, közösségi játékok, mesemondás biztosította.
Míg eddig a hasonló programokon a németiek egy viszonylag szűk, tizenöt-húsz fős csoportja vett részt, ez a szám most több alkalommal is a duplájára vagy triplájára emelkedett. A közösségépítő tevékenységek az önkormányzat támogatását is élvezik, ők térkövezéssel, tüzelővel, közmunkával segítenek be a projektbe.
„Rendkívüli volt a kemenceépítés során tapasztalt összefogás, közös problémamegoldás” – osztotta meg lelkesen az élményeit Jakab Csilla, a projekt koordinátora. „A folyamatra a kemenceavató tette fel a pontot. Németi apraja-nagyja, a babakocsistól és a karon ülőtől a nyolcvan éves nénikéig kilátogatott. Roskadoztak az asztalok, mindenhol vidám embereket lehetett látni, benépesült a közösségi tér. Felemelő nap volt. Olyan lakosokkal is megismerkedtünk, akikről szinte azt sem tudtuk, hogy mellettünk élnek.”
Támogasd az Emberség Erejével Alapítványt!
Tetszőleges, számodra talán nélkülözhető, de másoknak biztosan sokat jelentő összeg elutalásával támogathatod alapítványunk működését.