Pályázati felhívás
Erősödő Roma Közösségek 2022
pályázat roma önszerveződő közösségek támogatására
Az Emberség Erejével Alapítvány a közösség, a nyitottság, a cselekvés, az autonómia és az emberi méltóság szellemében teszi közzé az Erősödő Roma Közösségek 2022 támogatási programot a dél-dunántúli (Baranya, Somogy és Tolna megye) régióban roma közösségekkel foglalkozó szervezetek és informális csoportok számára.
Keretösszeg: 5 millió Ft
Támogatható pályázatok száma: 10-15 db
1. A pályázat célja
A pályázat célja, hogy támogassa azokat a roma önszerveződő közösségeket, civil szervezeteket, amelyek az alábbi területeket érintő tevékenységet fejtenek ki:
- oktatás
- érdekvédelem
- szociális ügyek
- lakhatással kapcsolatos ügyek
- adományszervezés
- információ megosztás
- közösségi élet erősítés
- egyéb, a közösség számára fontos ügyek
A 2022-es pályázat kiemelt célja a fiatalok megszólítása és bevonása.
2. A pályázás menete
Első lépés:
- pályázati ötletek benyújtása az alábbi Google Form űrlap kitöltésével 2022. április 11-én (hétfő) 12:00-ig. A kitöltéshez Gmail postafiók szükséges!
https://forms.gle/mDXDx4mcHTZMdNiV9
Második lépés:
- legalább egy pályázatíró műhelyen való részvétel, amely az első körben benyújtott ötletek kidolgozásához, véglegesítéséhez nyújt segítséget.
Az alábbi két alkalom valamelyikén való részvétel a továbbjutás feltétele.
Helyszín: Erősödő Civil Közösségek iroda, 7621 Pécs, Citrom utca 12.
- 2022. április 20. (szerda) 14:00-17:00
- 2022. április 25. (hétfő) 14:00- 17:00
Harmadik lépés:
- a kidolgozott, véglegesített pályázat benyújtása 2022. május 2-án (hétfő) 12:00-ig
A pályázatok értékelése május első felében megtörténik, az eredményeket az eckpecs.hu illetve az emberseg.hu oldalon tesszük közzé ezt követően. A szerződéskötésre a támogatottakkal május második felében kerül sor.
Megvalósítás kezdete: 2022. június 1.
Megvalósítás végső határideje: 2022. december 31.
A pályázattal kapcsolatos hírekről és az eredményekről az Emberség Erejével Alapítvány honlapján (www.emberseg.hu, www.eckpecs.hu) adunk tájékoztatást.
3. Kötelező tevékenységek
A projektek sikeres megvalósítása és a támogatott szervezetek kapacitásainak fejlődése érdekében, a kiíró szervezet fejlesztő tevékenységekkel egészíti ki a pénzbeli támogatást.
A támogatott vállalja, hogy május végén részt vesz a sikeres megvalósítást támogató 2 napos képzésen. Ez várhatóan két teljes hétköznap, amelyen végig ugyanannak a személynek kell részt vennie.
A 2022-es pályázat prioritása a fiatalok bevonása. Ennek teljesítése érdekében a kiíró, minden támogatott projektben, a megvalósítási időszak során 2×1 nap képzést tart, a támogatott által delegált fiataloknak megvalósítás helyszínén. A támogatott vállalja, hogy mindkét képzési alkalomra minimum 5 fő fiatalt (16-30 éves) delegál.
A támogatott szervezetek számára a kiíró havi találkozókat szervez a teljes megvalósítási időszak alatt, amelyek célja a tapasztalatcsere, egymás munkájának megismerése és jövőbeli együttműködések megalapozása.
A kötelező tevékenységek kapcsán felmerülő úti- és étkezési költségeket a pályázat kiírója finanszírozza.
4. A pályázók köre
- A programba a dél-dunántúli régió valamelyik megyéjében (Baranya, Somogy, Tolna) működő roma közösségekkel dolgozó civil szervezetek, egyesületek, alapítványok és informális csoportok pályázhatnak.
- Nem pályázhatnak pártok, pártokhoz kapcsolódó szervezetek, kamarák, köztestületek, munkaadói és munkavállalói érdekképviseleti szervezetek, a biztosító egyesületek, non-profit kft-k, szövetkezetek, valamint egyházak.
- Egy szervezet csak egy pályázatot nyújthat be.
5. Pályázható források
- Egy pályázó által igényelhető támogatási összeg minimum 300.000 Ft, maximum 500.000 Ft.
- A nyertes pályázó a támogatás 100%-át egy összegben, a támogatási szerződés megkötése után kapja meg átutalással a szerződésben megjelölt bankszámlára.
- A pályázat nem igényel önrészt.
6. Támogatható költségek
- Képzési költség
- Utazási, szállítási költségek – a program megvalósításával közvetlenül összefüggő kizárólag hazai utazás és szállítás költsége
- Eszközbeszerzés költségei – a program működéséhez szükséges tárgyi eszközök beszerzése
- Anyagköltség – a pályázott programmal összefüggő fogyó eszközök (irodaszer, fénymásoló papír, festék, stb.) és anyagi jellegű kiadások (tisztító- és takarítószerek, védőeszközök, tanszerek, élelmiszerek, stb.) költsége
- Szolgáltatások költségei – szakértői költségek, eszközök bérleti díjai, szállítási szolgáltatás költségei, a program megvalósításával összefüggő egyéb szolgáltatások költségei
- Működési költségek – bérleti díj, rezsiköltség
- Személyi kifizetés
- A támogatást továbbadományozásra nem lehet fordítani
7. A pályázatok elbírálása
A pályázatok támogatásáról az Erősödő Civil Közösségek szakértői stábja és meghívott szakértők döntenek.
A pályázatok értékelése május első felében megtörténik. A szerződéskötésre a támogatottakkal május második felében kerül sor.
A pályázati döntés eredményét az Emberség Erejével Alapítvány a honlapján közzéteszi, és arról a pályázó szervezeteket e-mailben értesíti. A döntés eredménye ellen fellebbezésre nincs lehetőség
8. Az értékelés szempontjai:
- A hiánytalanul kitöltött pályázati űrlap
- A szervezet alkalmassága – képes lesz-e a szervezet a pályázati program megvalósítására (a szervezet története, tapasztalatai, kapacitása alapján)
- A felvállalt probléma azonosítása – a felvállalt probléma valóban a helyi közösséget érinti-e
- A szervezet kapcsolódása – a célcsoporthoz és a problémához, amelyre a tervezett program reagál
- A probléma megoldására kidolgozott terv – a tevékenység egyértelmű, jól körülhatárolt, gyakorlatias, az akció várhatóan eléri-e a kitűzött célt
- A fiatalok bevonása – a pályázónak van elképzelése arról, hogyan szólítja meg a helyi fiatalokat
- Költségvetés – reális-e a költségvetés, a tervezett költségek összhangban vannak-e a kitűzött célokkal, sikerül-e egyéb forrásokat (önkéntes munka, egyéni felajánlások, támogatások) bevonni
- Megfelelő futamidő – elegendő-e a tervezett idő a program végrehajtására.
Korábban megvalósított projektek támogatására és utófinanszírozására nincsen mód.
Előnyt élveznek a más szervezetekkel együttműködésben megvalósuló programok, és azok, amelyek a program megvalósításához természetbeni hozzájárulást (pl. önkéntes munka) tudnak biztosítani.
A projektek tartalmi elbírálása során az alábbi, az Emberség Erejével Alapítvány számára fontos elveket érvényesítjük:
- Részvétel – az emberek bevonása, a civil szerveződések tagságának, önkéntesi és támogatói körének bővítése
- Nyilvánosság – a helyi és tágabb közösségek megszólítása, a civil kezdeményezések láthatóságának növelése, médiában való megjelenésük rendszeressé válása, a szervezetek saját kommunikációs felületeinek aktívabb, tudatosabb használata
- Függetlenség – a civil szervezetek központi költségvetésen keresztüli, pályázati rendszerektől való kiszolgáltatottságának mérséklése
- Együttműködés – civil közösségek, szakmai csoportok közötti hálózatok, partnerségek, szakmai platformok létrehozása, erősítése
- Támogató környezet, bázisépítés – a civil kezdeményezések támogatottságának növelése, civil tevékenység megbecsültségének emelése
- Érdekvédelem – az adott társadalmi csoport közösségi érdekeinek képviselete, a civil szervezetek érdekvédelmi funkciójának erősítése
- Állampolgári öntudat, demokrácia – az általános közéleti passzivitás csökkentése, az aktivitásra való motiválással, új, helyi kezdeményezések létrejöttével
9. Láthatóság
A nyertes pályázó hozzájárul, hogy az Emberség Erejével Alapítvány a saját felületein hírt adjon a támogatott projekt keretében megvalósuló tevékenységről.
Pályázati tájékoztató
2022. április 6. (szerda), 17:00 Civil Közösségek Háza
Online pályázati tájékoztató:
2022. április 4. (hétfő), 16:00
meet.google.com/xts-mthu-wna
A tájékoztató a Google Meet rendszerében zajlik, ide kattintva indítható el. Számítógépen böngészőben, okostelefonon és tableten a Google Meet ingyenes alkalmazás letöltésével érhető el.
Kapcsolat:
palyazat@eckpecs.hu
palyazat@emberseg.hu
Pécs, 2022. március 28.